czwartek, 16 października 2014

Nic nie musisz! Ty chcesz!

Codziennie, praktycznie od rana do wieczora powtarzamy ponad sto razy  słowo "muszę". Co tak na prawdę musimy? Przecież mamy wolną wolę, nie chcesz tego zrobić, a musisz? To nie rób!

Nawet nie wyobrażacie sobie, w jaki sposób wpływają na nas wypowiadane słowa. Każde słowo ma swoje konotacje, np. słowo "muszę" kojarzy nam zazwyczaj negatywnie. Jeśli coś musimy, to nie robimy tego dobrowolnie, co wywołuje w nas negatywne emocje, takie jak lęk, niepokój, rozdrażnienie.


Zróbmy test. Pomyślcie o czym najczęściej mówicie, że musicie to zrobić. Np. Muszę rano wcześnie wstać. A teraz zamieniamy słowo muszę na chcę i znajdujemy jakiś pozytyw tej czynności. Np. Chcę rano wstać wcześnie, by móc zjeść pożywne śniadanie przed pracą. Czy nie brzmi lepiej? Ja, gdy myślę o tym, co muszę, mam od razu jakiś wewnętrzny niepokój, pesymistyczne podejście do tej czynności i niechęć. Zapewne wpływa to również na to, że wstaję rano niewyspana, ze złym humorem. Mówiąc słowo "chcę" czuję się od razu inaczej, jest to ciężkie do opisania, ale na pewno nie są to negatywne emocję, a wręcz sprawia to, że wykonuję czynność z uśmiechem na ustach.


A teraz dokończ zdanie:

Chcę iść do pracy/do szkoły, bo......

Chcę poćwiczyć, by....

Chcę posprzątać mieszkanie, bo....


Mówisz "Muszę iść na studia". Ty wcale nie musisz, a chcesz i możesz. Ile osób z Twoich znajomych dostało taką szansę, by móc studiować to, co sami wybrali? Ile osób nie stać na studia, mimo że bardzo by chcieli?
Jeśli mimo wszelkich prób, nie uda Ci się zamienić jakiegoś zdania ze słowem muszę na słowo chcę, oznacza to, że wcale tego nie chcesz. Więc po co to robisz? Dla innych? Zrób coś przede wszystkim dla samego siebie, żyj w harmonii ze swoim ciałem i duszą, a tylko to sprawi, że będzie żył w pełni szczęścia. Znajdź pozytywy codziennych czynności, a zobaczysz, jak zmieni się Twoje podejście do życia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Pomorzanka na Kujawach , Blogger