piątek, 13 lutego 2015

Pomniki, wszędzie pomniki....

Ostatnio zadziwiła mnie jedna rzecz. Właściwie w każdym praku bydgoskim szerzy się od pomników. Bydgoszczanie mają widocznie w zwyczaju właśnie w ten sposób oddawać hołd i szacunek zasłużonym dla miasta osobom.


Zatrzymując się przy każdym z pomników zastanawiałam się, co symbolizują, jakie mają znaczenie dla miasta. Postanowiłam nieco zagłębić się w historię Bydgoszczy.

KAZIMIERZ WIELKI

Jak dla mnie najpiękniejszy jest pomnik Kazimierza Wielkiego, który znajduje się na ulicy pod Blankami. Pomnik zadziwia swoją wielkością oraz precyzją wykonania. Rzeźba przedstawia króla Kazimierza Wielkiego, który siedzi na koniu. W prawej ręce trzyma on berło, a w lewej zwój. Bydgoszczanie zawdzięczają Kazimierzowi Wielkiemu przede wszystkim nadanie aktu lokacyjnego, ulokowanie starostwa oraz wybudowanie zamku.


POMNIK WALK I MĘCZEŃSTWA ZIEMI BYDGOSKIEJ

Na Starym Rynku, a dokładnie w jego centrum zobaczymy Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. W ten sposób Bydgoszczanie uczcili Polaków zamordowanych wskutek terroru hitlerowskiego i stalinowskiego.

ŁUCZNICZKA

Gdyby zapytać mieszkańców, co jest symbolem Bydgoszczy, prawie każdy odpowiedziałby że Łuczniczka. Sama w życiu bym na to nie wpadła. Przejeżdżając koło Teatru Polskiego, zatrzymałam się, by zrobić zdjęcie i zauważyłam pomnik w parku. Była to Łuczniczka- największa duma i symbol Bydgoszczy. W chwili obecnej nie zobaczycie Łuczniczki w parku, ponieważ poddawana jest renowacji.

Wracając do rzeczy. Bydgoska Łuczniczka pojawiła się w mieście dokładnie 18 października 1910 roku na skwerze obok rzeki Brdy. W swej historii kilkakrotnie zmieniała swoje położenie i obecnie możemy ją zobaczyć w parku im. Jana Kochanowskiego, na przeciwko Teatru Polskiego. Powstała ponad 100 lat temu rzeźba urzeka precyzją wykonania. Naga kobieta trzymająca w dłoni łuk ma według mnie idealne kształty. Autor zadbał o każdy detal.

CZŁOWIEK PRZECHODZĄCY PRZEZ RZEKĘ

Kolejny symbol Bydgoszczy, chociaż w miarę nowy, bo pochodzi z 2004 roku. A jest nim "człowiek przechodzący przez rzekę". Znajduje się on nad rzeką Brdą prz moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Rzeźba została odsłonięta wraz z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli 1 maja 2004 roku. Zadziwia mnie fakt, że figura utrzymuje się jedynie na linie, nie jest w żaden sposób przymocowana. Podobno możliwe jest to dzięki temu, że środek ciężkości figury umieszczony został pod liną (ah te prawa fizyki:p ).


TRZY GRACJE

W 1989 roku nad rzeką Brdą w centrum miasta odsłonięto pomnik trzech kobiet "Trzy Gracje". Przedstawia on trzy mitologiczne Gracje, które symbolizowały radość i wdzięk. Czy rzeczywiście rzeźby przedstawiają radosne i piękne kobiety? Zobaczcie sami.

LEON BRACISZEWSKI

Prezydent Bydgoszczy Leon Barciszewski doczekał się swojego pomnika. Czym się zasłuży? Podczas jego prezydentury dwukrotnie zmalała liczba bezrobotnych w mieście, zmniejszyło się zadłużenie oraz zakończone ważne inwestycje, takie jak elektrownia na Jachcicach, szpital na Bielawkach, rzeźnia miejska oraz gazownia. Jednak najważniejsze słowa o Leonie Barciszewskiej zapisane są na tablicy pod pomnikiem.
Każdy, kto uda się do parku im. Jana Kochanowskiego będzie (mile lub nie) zaskoczony ilością pominków. Jest to galeria pomników kompozytorów i wirtuozów w Bydgoszczy. W otoczeniu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy znajdziemy łącznie 15 posągów i popiersi.


4 komentarze:

 1. Trochę tych pomników upamiętniających wielkie, wybitne postaci w Bydgoszczy jest :) To ja dorzucę jeszcze od siebie: tablice pamiątkowe wmurowane w płyty chodnikowe na ul. Długiej :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super! :) faktycznie, tablice również warte są uwagi :)

   Usuń
 2. Warte opisania chociaż w paru zdaniach są:
  http://www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl/foto/od100/128.jpg
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Bydgoszcz_Rejewski_3.jpg - Ulubieniec osób, którzy tak bardzo lubią niszczyć jego notatnik -_-'
  http://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/wiadomosci/20121010_fontanna/foto_3.jpg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki za uwagi :) rady rodowitego Bydgoszczanina zawsze mile widziane :) na pewno wspomnę jeszcze o tym na blogu.

   Usuń

Copyright © 2014 Pomorzanka na Kujawach , Blogger