wtorek, 10 lipca 2018

Bez kawy ani rusz!

dobroczynne właściwości kawy
Doskonale pamiętam smak mojej pierwszej wypitej kawy. W moim domu picie kawy było zawsze swego rodzaju rytuałem. Każdego dnia rano wszyscy zasiadali do stołu, rozmawiali o planach i zadaniach do wykonania tego dnia, podsumowywali poprzedni dzień i wyciągali wnioski. Ten rytuał trwa do dziś. Picie kawy zawsze kojarzyło mi się z dorosłością dlatego w dzieciństwie bardzo czekałam na ten moment, by móc w końcu wypić napój dorosłych. Pamiętam, jak pijąc pierwszą filiżankę kawy czułam, że wkraczam w świat dorosłych. To było niesamowite uczucie.


Przez okres dojrzewania kawa towarzyszyła mi jedynie przy większych spotkaniach rodzinnych. Z czasem pozwalałam sobie na większe ilości kawy, aż w końcu nie wyobrażałam sobie dnia bez filiżanki świeżo zaparzonej kawy. Znając dobroczynne właściwości kawy i wiedziałam, że pijąc ten napój w takiej ilości, mogę w pełni cieszyć się jej pozytywnym wpływem na moje zdrowie.

1. Pomaga spalić tłuszcz i zwiększa wydolność

Kawa to jedna z niewielu naturalnych substancji, której naukowo udowodniono właściwości odchudzające. Według badań naukowych, wykonanie treningu w 10 minut po wypiciu kawy sprawi, że spalimy 13% więcej kalorii. Spożycie kofeiny przed treningiem przyczynia się również do zwiększonej wydolności organizmu i zniweluje ból mięśniowy po intensywnym treningu.

2. Jest źródłem antyoksydantów


W naturalnych ziarnach kawy znajduje się wiele przeciwutleniaczy, które są nam niezbędne w walce z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za procesy starzenia. Przeciwutleniacze niwelują również stany zapalne, które często prowadzą do nowotworów.

3.  Pobudza


Jednym z najczęstszych powodów, dla których sięgamy po filiżankę kawy, są jej właściwości pobudzające. Nie ma wątpliwości, że kawa o poranku dodaje energii, pomaga w walce ze zmęczeniem i sennością. To wszystko za sprawą kofeiny, która pobudza korę mózgową przyspieszając przepływ impulsów elektrycznych w mózgu. Dzięki temu poprawia się również nasza zdolność koncentracji i procesy myślowe.

4. Zmniejsza ryzyko występowania chorób


Po wypiciu kawy wzrasta w naszym organizmie poziom serotoniny i dopaminy, które odpowiedzialne są za dobry nastrój i pozytywne myślenie. Ryzyko zachorowania na największą chorobę cywilizacyjną XXI wieku, czyli depresję jest dużo mniejsze w przypadku osób pijących regularnie kawę. Poza tym, kawa blokuje w mózgu receptory odpowiedzialne za odczuwanie zmęczenia, dzięki czemu mamy więcej energii do życia. Zawarte w kawie kofeina, teofilyna i teobromina działają zbawiennie na procesy myślowe i pamięciowe, przez co znacznie opóźniają procesy starzenia, a co za tym idzie zmniejszają ryzyko występowania choroby Alzheimera i Parkinsona. Według najnowszych doniesień ze świata naukowego, kofeina obniża poziom histaminy, która odpowiedzialna jest za alergie.

Kawa ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Pamiętajmy jednak, że należy pić ją z umiarem, ponieważ jej nadużywanie może wyrządzić wiele szkód dla organizmu. Picie jednej filiżanki jest bezpieczne i zdrowe dla naszego organizmu.

Nie zapominajmy, że nie każdy rodzaj kawy ma właściwości prozdrowotne. Ice-latte z bitą śmietaną na pewno nie pomoże Wam spalić zbędnego tłuszczu, a kawa bezkofeinowa nie doda Wam energii, ponieważ właśnie kofeina ma właściwości pobudzające.

Jaką kawę wybrać?

Najlepsza kawa to przyrządzona ze świeżo mielonych ziaren w ekspresie ciśnieniowym. Przyrządzenie kawy w taki sposób pozwala wydobyć z niej to, co najlepsze. Wszystkie jej dobroczynne właściwości zostają zachowane, a do tego możemy cieszyć się jej smakiem i aromatem.

ekspres do kawy

Ekspres do kawy Saeco Xelsis

Obecnie na rynku możemy wybierać pośród bogatej oferty ekspresów do kawy różnych marek. Miałam okazję korzystać już z wielu ekspresów ciśnieniowych, czy to w domu, czy w miejscu w pracy. I żaden ekspres nie skradł tak mojego serca, jak Saeco Xelsis. Przekonał mnie do siebie przede wszystkim łatwością instalacji i dalszego użytkowania. Intuicyjny panel dotykowy sprawia, że w mgnieniu oka wybieram kawę, na którą w danej chwili mam ochotę, a możliwości jest na prawdę wiele - od Cappuccino po ristretto. Poza tym, spersonalizowałam własną kawę, wybierając moc, ilość kawy i mleka, zapisałam w panelu użytkownika i teraz mam łatwy dostęp do ulubionego napoju.

W innych ekspresach do kawy irytowało mnie ich czyszczenie, które było za każdym razem żmudne i czasochłonne. Saeco Xelsis robi wszystko praktycznie za mnie. Nie mam już problemów z zastałym mlekiem w przewodach, gdyż ekspres po każdym użyciu mleka czyści przewody automatycznie. Ekspres Saeco Xelsis wyróżnia się spośród innych dostępnych na rynku produktów funkcją LatteDuo, która umożliwia przygotowanie dwóch kaw Latte jednocześnie.

By uzyskać odpowiedni smak kawy ważne jest, by woda była odpowiednio przefiltrowana. Woda w ekspresie Saeco Xelsis filtruje na bieżąca filtr AquaClean, usuwając z niej kamień, metale ciężkie i wszelkie inne zanieczyszczenia. Chciałabym podać Wam również minusy tego ekspresu, ale nie widzę żadnych! Ekspres nie ma sobie równych.

Saeco Xelsis

A teraz uciekam przyrządzić sobie Latte macchiato, moją ulubioną <3


-Photos by Photo Pstryk-

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Pomorzanka na Kujawach , Blogger