czwartek, 3 listopada 2016

Śniadaniowe inspiracje

Nie będę pisać, jak ważne jest jedzenie śniadania, bo chyba każdy o tym wie. A jeśli są jeszcze tacy, co o śniadaniu zapominają, mam nadzieję, że moje inspiracje śniadaniowe dodadzą im chęci na zjedzenie porządnego posiłku przed wyjściem z domu.


1. Budyń z kaszy jaglanej z owocami

Dlaczego kasza jaglana?

Kasza jaglana usuwa z naszego organizmu toksyny a zawarty w niej krzem poprawia naszą przemianę materii. A do tego jest bardzo sycąca. Czy nie brzmi idealnie? Ale to nie wszystko. Kasza jaglana nie zawiera glutenu, a więc bardzo dobra wiadomość dla osób, które są uczulone na gluten. Dzięki dużej zawartości witaminy E i lecytyny kasza ta wpływa pozytywnie na naszą pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi. Po zjedzeniu kaszy jaglanej pozbędziemy się z naszego żołądka nadmiaru kwasów, a co za tym idzie zneutralizujemy zgagę.  Kasza jaglana poprawia również wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. To wszystko dzięki wysokiej zawartości krzemionki.

Składniki:
pół woreczka kaszy jaglanej
pół banana
maliny bądź inne owoce
2 szklanki mleka
łyżeczka miodu

By pozbyć się goryczy kaszy przed ugotowaniem należy kaszę kilkakrotnie przepłukać zimną i ciepłą wodą. Następnie wsypujemy do garnka, dolewamy szklankę mleka i gotujemy na wolnym ogniu, aż kasza będzie miękka. Jeśli nadal jest twarda, należy dolać więcej mleka i poczekać, aż całkowicie wchłonie płyn. Ugotowanę kaszę wrzucamy do blendera wraz z bananem i pozostałym mlekiem i miksujemy do uzyskania pożądanej konsystencji.
Maliny podgrzewamy w garnku z odrobiną wody i łyżeczką miodu do czasu, aż zamienią się w mus.
Do pucharków wkładamy ostudzony budyń, na wierz wlewamy mus i całość dekorujemy według upodobania.


2. Kanapki z twarożkiem i kiełkami

Kiełki rzeżuchy bogate są w witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zawierają między innymi  witaminy C, A, B, D, sole mineralne i olejki eteryczne. Pobudzają przemianę materii oraz korzystnie wpływają na pracę nerek. Twaróg natomiast jest bogaty w pełnowartościowe, łatwostrawne i przyswajalne białko, dzięki któremu kształtują się nasze mięśnie i regeneruje się mózg.

Składniki:
dwie kromki chleba razowego/ pełnoziarnistego
twaróg półtłusty
dwie łyżki jogurtu naturalnego
dwie rzodkiewki
szczypiorek
sól i pieprz
kiełki rzeżuchy
Twaróg mieszamy z jogurtem, doprawiamy solą i pieprzem. Na kanapkach rozsmarowujemy twarożek, kładziemy plasterki rzodkiewki i posypujemy kiełkami.


3. Omlet z warzywami

Przygotowując na śniadanie omlet, dostarczamy organizmowi wiele składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jajko bogate jest w dobrze przyswajalne białko, dzięki któremu nasz apatyt zostanie zaspokojony na dłużej. Poza tym zawiera luteinę i zeaksantynę, które wspomagają widzenie, a zawarty w nich selen jest pomocny w walce z rakiem.

Składniki:
2 jajka
3 łyżki mleka
3 łyżki mąki pełnoziarnistej
pomidor
łyżka posiekanej cebuli
sól, pieprz
oliwa do smażenia

Na patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy cebulę. W międzyczasie jajka rozmieszamy z mlekiem i mąką do uzyskania jednolitej masy. W razie konieczności dodać odrobinę mąki. Doprawiamy solą i pieprzem. Powstałą mieszankę z jajkami wlewamy na patelnię, smażymy przez ok. 3 minuty z każdej strony. Na końcu dodajemy plasterki pomidora i posypujemy szczypiorkiem.


4. Owsianka z owocami

Prozdrowotne właściwości owsianki można by wymieniać bez końca. Dzięki systematycznemu spożywaniu owsianki pozbędziemy się wzdęć, zgagi i zaparć. A jeśli owsianka królować będzie na naszym stole o poranku, możemy być pewni, że szybko nie poczujemy się głodni. Płatki owsiane są też źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu opóźnia się proces starzenia się. Owies działa też zbawiennie na kondycję naszej skóry i włosów. Obecna w owsiance witamina B6 poprawia pamięć i koncentrację oraz zapobiega powstawaniu anemii.



Przepisów na zdrową owsiankę na śniadanie jest tysiące, sami możemy dowolnie mieszać ją z ulubionymi owocami i bakaliami.
Płatki owsiane gotujemy na mleku lub na wodzie, przekładamy do miseczki, dodajemy ulubione owoce.


5. Sałatka owocowa z orzechami nerkowca i otrębami.

Nerkowce zawierają dużo białka (18%), magnezu, fosforu, cynku i żelaza. Zawarte w nerkowcach witaminy z grupy B koją nasze nerwy oraz dodają nam energii. Potas natomiast obniża ciśnienie tętnicze i chroni nasze serce przed zawałem. Otręby owsiane pęcznieją w żołądku, przez co powodują uczucie sytości, a dzięki zawartości witamin z grupy B, przeciwdziałają zmęczeniu oraz poprawiają pamięć i koncentrację.

Składniki:
garść orzechów nerkowca
1 kiwi
pół banana
dwie łyżki otrębów owsianych

Owoce kroimy na mniejsze części, dodajemy orzechy i całość posypujemy otrębami.



I jak, przekonałam Was do jedzenia śniadań? Jeśli spodobają Wam się moje wpisy żywieniowe, będę umieszczać na blogu częściej moje sprawdzone przepisy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Pomorzanka na Kujawach , Blogger