niedziela, 19 października 2014

Rowerem przez Bydgoszcz


Męczy Was stanie w korku? A może nienawidzicie zapchanej po brzegi komunikacji miejskiej? Idealnym rozwiązaniem będzie zatem wybór roweru jako środka przemieszczenia się po mieście. Wielu Bydgoszczan wybrało już rower jako środek komunikacji, co można zobaczyć gołym okiem na ulicach. Dla tych, co się jeszcze wahają, polecam poniższy artykuł.Rower jest rozwiązaniem przede wszystkim dla marudów, którzy uważają, że nie mają czasu na trening ruchowy w ciągu dnia. W moim słowniku nie występuje pojęcie "nie mam czasu". Czas się zawsze znajdzie, trzeba tylko znaleźć sposób. Osobom zapracowanym polecam wybrać rower, by dojechać do pracy. Bydgoszcz inwestuje w ścieżki dla rowerów, dzięki czemu rowerzyści stają się bezpieczni na drogach.

Sama dojeżdżam w miarę możliwości do pracy rowerem. Przede wszystkim dlatego, że nie tracę dużo czasu na dojazd, nie wydaję kasy na paliwo. Dodatkowo rześkie poranne powietrze budzi mnie do życia i dodaje energii. Auto wybieram jedynie wtedy, gdy pada deszcz lub gdy mam do przewiezienia rzeczy, które nie mieszczą się w moim rowerowym koszyku ;)

Również po pracy warto wybrać się na krótkie wycieczki rowerem. Jazda rowerem na wiele zalet, oto kilka z nich:

 1. Rower wbrew pozorom jest szybkim środkiem transportu. Nie stoimy w korkach i nie czekamy na spóźniony autobus. Wsiadamy na rower kiedy chcemy i jedziemy tam gdzie chcemy.
 2. Wybierając rower oszczędzamy pieniądze, które wydajemy na paliwo lub na bilety komunikacji miejskiej. Rower jest również o wiele tańszy nie tylko w zakupie, ale również w eksploatacji. Dobry rower kupimy już za ok. 800zł a ciągu roku wydamy max. 100zł na ewentualne naprawy i przeglądy.
 3. Podczas ruchu na świeżym powietrzu nasz organizm wydziela endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Poprawiają one nasz nastrój oraz sprawiają, że w mniejszym stopniu odczuwamy wysiłek i zmęczenie.
 4. Jazda rowerem poprawia naszą sprawność fizyczną. Wzrasta poziom metabolizmu, przez co nasz organizm spala zbędną tkankę tłuszczową i zamienia ją na mięśnie.
 5. Regularna jazda rowerem poprawia wydolność serca i obniża ryzyko zawału serca.


Dokąd wybrać się w Bydgoszczy na przejażdżkę rowerem?
 • Polecam chyba wszystkim już znany Myślęcinek. Leśne ścieżki rowerowe, bliskość natury i lasów, z dala od zgiełku miejskiego, cisza spokój- to tylko kilka zalet tego miejsca. Mieszkańcy praktycznie każdego osiedla w Bydgoszczy mają niewiele kilometrów do pokonania, by dotrzeć do Myślęcinka. Jadąc z Osiedla Wyżyny mam 8km, co zajmuje mi ok. 20 min. Do tego kilka kilometrów po Myślęcinku i w ciągu dwóch godzin przemierzam mniej więcej 24 km. Jak na po południowy wypad myślę, że wystarczy.


trasa Bydgoszcz Wyżyny- Myślęcinek
 • Ostatnio odkryłam nową trasę rowerową, która od razu stała się moją ulubioną. Jest to droga leśna droga gruntowa z Myślęcinka do Fordonu. Droga ta ma ok. 10 km i ciągnie się przez las. Mniej więcej w połowie drogi znajdziemy przystań rowerową z zadaszonymi ławkami, gdzie każdy rowerzysta może się zatrzymać i odpocząć.
  Trasa z Bydgoszczy Wyżyny przez Myślęcinek i Zamczysko
 • Kolejną trasą, wygodniejszą dla mieszkańców osiedla Wyżyny, Kapuściska i Szwederowo jest przejażdżka nad jezioro Jezuickie przez lasy Puszczy Bydgoskiej.
 • Na nieco dłuższe wycieczki polecam nowo powstałą ścieżkę rowerową z Bydgoszczy do Koronowa. Trasa liczy ok. 25km w jedną stronę i prowadzi przez lasy i pola. W większości jest to droga asfaltowa, więc podróż rowerem będzie należała do przyjemności. W Koronowie będziemy mogli podziwiać Brdę z mostu dawnej kolejki wąskotorowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Pomorzanka na Kujawach , Blogger