wtorek, 29 września 2015

Propozycja na weekend - Chełmno - Miasto Zakochanych

panorama miasta Chełmno

Chełmno nazwane zostało miastem zakochanych nie bez powodu. Niemal na każdym kroku zobaczyć można w miasteczku miłosne akcenty a co najważniejsze: w jednym z kościołów znajdują się relikwie świętego Walentego.


Już dawno myślałam nad tym, by wybrać się na jednodniowy wypad od Chełmna. Jednak z powodu upalnego lata, każdą wolną chwilę wolałam wykorzystać na plażowanie niż na zwiedzanie w trzydziestostopniowej gorączce. Gdy noce zaczęły się robić zimne, a tym samym temperatura wody spadła, stwierdziliśmy, że to jest właśnie ten moment, by wybrać się do Chełmna.

Trasa z Bydgoszczy do Chełmna jest całkiem przyjemna. Po drodze możemy się zatrzymać w Ostromecku i zwiedzić tamtejszy Pałac, czy wspiąć się na Górę Zamkową w Starogrodzie i podziwiać piękną panoramę. W Ostromecku już byliśmy (relację przeczytacie tutaj), więc pojechaliśmy dalej. Przydrożne znaki zaprowadziły nas do Starogrodu, gdzie w 1232 roku stał Zamek Krzyżacki. Obecnie po zamku nie ma właściwie ani śladu ale z Góry Zamkowej rozpościera się piękna panorama na pobliskie pola, łąki i lasy
.
panorama Starogród

Gdy dotarliśmy do Chełmna, od razu rzuciły nam się w oczy zachowane praktycznie w nienaruszonym stanie mury miejskie. Dzięki nim cała Starówka i średniowieczny układ miasta został oddzielony od pozostałej części miasteczka, która tworzy coś w rodzaju przedmieścia. 

Kolejnym zaskoczeniem dla nas była ilość kościołów. W mieście liczącym około 20 000 mieszkańców naliczyliśmy siedem kościołów! W jednym z nich, a dokładnie w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdziemy relikwie Świętego Walentego. Warto również zapłacić 5zł i wdrapać się na wieżę tego kościoła, by zobaczyć piękną panoramę miasta. Ostrzegam, że wspinaczka nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż schody są kręte i wąskie. Ale gdy dotrzemy na samą górę to nie pożałujemy.

panorama Chełmna


Pośrodku rynku znajduje się jedna z najpiękniejszych renesansowych budowli w Polsce. Jest nią Ratusz, który wyróżnia się swoją architekturą na tle całego miasta.

rynek w Chełmnie


Największą chyba atrakcją są akcenty miłosne. Do najpopularniejszych należą serca z kwiatów i ławka zakochanych.

miasto zakochanychW Chełmnie znajduje się aż 9 Zamków Krzyżackich! Wszystkie znajdziemy w Parku Miniatur Zamków Krzyżackich. Dla ciekawych historii przy każdej miniaturze umieszczono krótką historię budowli.

miniatury zamków krzyżackichChełmno to nie tylko miasto zakochanych. To przede wszystkim miejsce, w którym można się zakochać. Miasto jest bardzo zadbane i czyste. Niemal każda uliczka ma nam coś do zaoferowania.


A na koniec zobaczcie najpiękniejszy widok na Świecie :)1 komentarz:

  1. Nie słyszałam za wiele o tym mieście, ale faktycznie wygląda na zadbane i urokliwe, a widok z wieży przepiękny ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Pomorzanka na Kujawach , Blogger